20.09.2017 22:22

Očkování proti chřipce

Oznamujeme zájemcům o očkování proti chřipce, že již máme k dispozici vakcíny proti tomuto onemocnění.

Cena za klasickou vakcínu včetně aplikace pro samoplátce je 300,-Kč, lidé starší 65 let a chronicky nemocní mají očkování zdarma. Od letošního roku je na trhu i nová tetravalentní vakcína, která se liší počtem kmenů. (trivalentní vakcína obsahuje 2 kmeny chřipky A, jeden kmen chřipky B; tetravalentní vakcína obsahuje dva kmeny chřipky A a 2 kmeny chřipky B, vytváří tedy širší spektrum protilátek). Tato vakcína není pojišťovnou hrazena, cena za očkování je 400,-Kč. Očkovaní mohou využít příspěvek na očkování od své pojišťovny, a to formou zpětné úhrady. Pacienti s nárokem na bezplatné očkování doplatí v případě zájmu o tetravakcínu rozdíl, tedy 100,-Kč.

Tetravakcín máme zatím omezené množství, v případě zájmu je vhodné se předem telefonicky domluvit.

Očkování je nejúčinnější před nástupem podzimních viróz, tedy v průběhu měsíce října. Očkovat ale lze až do event.nástupu chřipkové epidemie. Protilátky se tvoří v průběhu cca 14dní.

 

Upozorňujeme pacienty, že chřipka je závažné onemocnění, projevující se zejména celkovou slabostí až malátností, vysokými horečkami, bolestmi svalů a kloubů. Kašel ani rýma do obrazu klasické chřipky nepatří, často se zaměňuje nachlazení způsobené jinými viry za chřipku. Při chřipce ale člověk skutečně není schopen vstát z postele, pracovní neschopnost je v tomto případě nevyhnutelná. Chřipka je nebezpečná zejména pro starší lidi a chronicky nemocné, z tohoto důvodu mají tito pacienti očkování zdarma. Přenáší se kapénkovou infekcí a přímým kontaktem s nemocným člověkem.

 

Očkování někdy nedokáže zcela zabránit infekci člověka, zvláště při přímém kontaktu s nemocným, ve vysokém procentu případů ale zabrání těžkému průběhu. Pokud onemocní naočkovaný člověk, nemoc proběhne většinou lehce a trvá kratší dobu. Očkování proti chřipce také snižuje riziko onemocnění ostatními respiračními viry.

—————

Zpět


Kontakt

MUDr. František Ševčík

MUDr. František Ševčík
MUDr. Irena Zelníčková
9. května 9
Zbýšov
664 11


546 431 440
606 569 769